ورود و ثبت نام

رتبه های برتر کنکور سراسری روزی چند ساعت مطالعه دارند؟

در این مقاله قصد داریم تا شما دانش آموزان و کنکوری های عزیز را با راه و روش و مقدار مطالعه روزانه رتبه های برتر کنکور آشنا بسازیم و از این لحظه به بعد با علم و آگاهی بالا و با دقت کامل به مطالعه دروس کنکوری بپردازید.   ساعت مطالعه نفرات برتر کنکور چقدر […]

در این مقاله قصد داریم تا شما دانش آموزان و کنکوری های عزیز را با راه و روش و مقدار مطالعه روزانه رتبه های برتر کنکور آشنا بسازیم و از این لحظه به بعد با علم و آگاهی بالا و با دقت کامل به مطالعه دروس کنکوری بپردازید.

 

ساعت مطالعه نفرات برتر کنکور چقدر است؟

 

یکی از سوالایی اکثر بچه های کنکوری میپرسن اینه که برای موفقیت در کنکور سراسری روزی چند ساعت باید درس بخونیم یا ساعت مطالعه نفرات برتر کنکور چقدر هست؟ اکثرا فکر میکنن هرچقدر تایمی بیشتری برای درس خوندن بذارن به همون اندازه احتمال موفقیتشون بالاتر میره.

یک سری از بچه ها هم فکر میکنن برای رتبه برتر شدن حتما باید روزی ۱۶ساعت درس بخونن یا فکر میکنن اگه ساعت مطالعه نفرات برتر کنکور رو بپرسن حتما یه عدد نجومی میگه.

دوست من درسته تلاش بیشتر احتمال موفقیتت رو بالا میبره ولی هرچیزی یه اصول و قواعدی داره واگه طبق اونا جلو بری علاوه بر اینکه استرس و فشار الکی تحمل نمیکنی و با تلاشی که میکنی روز به روز به اون هدفی که میخوای نزدیک تر میشی.

 

 

مقدار مناسب ساعت مطالعه چقدره؟

 

اصولا اینکه هر فرد باید چقدر درس بخونه تا به اون هدفی که داره برسه متفاوته و نمیشه برای همه یه عدد واحد رو تعریف کرد. برای هرفردی باتوجه به هدف داوطلب سطح و آمادگی اون فرد شرایطی که داره و براساس زمانی که میخواد برای مطالعه شروع کنه ساعت مطالعه متفاوتی در نظر گرفته میشه.

 

یه برنامه ریزی خوب…

همه رتبه های برتر کنکور سراسری یه برنامه ریزی خفن داشتن که تونستن به اون رتبه برسن، برنامه ریزی بهت کمک میکنه تا قدم به قدم به اون هدفی که داری برسی ومسیری که پیش رو داری رو برات ترسیم میکنه و نمیذاره وسط راه مسیرت رو گم کنی.

 

 

شاید برایتان جالب باشد: جمع بندی به سبک رتبه های برتر در نوروز 1401
 
 
 

حالا یه برنامه ریزی خوب چه ویژگی هایی داره

برنامه ریزی باید با توجه به شناختی که از خودتون و توانایی ها تون دارین انجام بشه. یعنی اینکه باید ویژگی ها خودتون رو بشناسید و نقاط ظعف و قوت خودتون رو مشخص کنید و با توجه به سایر شرایطی که دارید انجام بشه.

زیاد بلند پروازانه نباشه که نتونین اون رو اجراش کنید یا وسط راه خسته بشید و نتونید ادامه بدید، همچنین نباید زیاد از حد سبک باشه که هم حوصلتون سر نره هم بتونید چند بار درس هایی که خوندید رو مرور کنید.

برای همه دروس با توجه به ضریب و اهمیت اون درس وقت گذاشته بشه و درسی رو کنار نذاشته باشید یا براش تایم کمی رو در نظر نگرفته باشید.

همچنین برای استراحت کردن هم تایمی رو تو برنامه ریزی تون لحاظ کنید، بار ها دیده میشه که بعضی از داوطلب ها همه تایم هفته رو واسه مطالعه پر میکنن و هیچ تایمی رو برای استراحت کردن اختصاص نمیدن. شاید یک یا دو هفته بتونن اینجوری درس بخونن ولی مطمئنن از هفته سوم خسته میشن و اکثر مواقع از درس خوندن زده میشن.

پس حتما یه تایمی رو برای استراحت کردن لحاظ کنید و مطمئن باشید این استراحت کردن خیلی به نفعتون هست تا اینکه  با خستگی و کسلی مطالعه کنید.

 

 

خودت رو با بقیه مقایسه نکن

بعضی وقت ها میبینم که دانش آموزان میگن دوستم داره روزی  n ساعت درس میخونه و n تا تست میزنه، من چطوری باید با اون رقابت کنم، همینم باعث میشه روحیه خودشون رو ببازن و دست از تلاش کردن بکشن و کلا از کنکور و قبول شدن ناامید بشن.

دوست من تنها کسی خودت رو باید باهاش مقایسه کنی فقط خود خودتی نه کس دیگه، تو باید کاری کنی عملکرد هر روزت نسبت به دیروز خودت بهتر باشه، میزان مطالعه، تست هایی که میزنی، درصد ها و ترازی که کسب میکنی همه باید با نتایج گذشته خود مقایسه بشه تا تو مسیر پیشرفت قرار بگیری، ولی اگه خودت رو با بقیه مقایسه کنی چون از شرایط اونا مطلع نیستی و نمیدونی چقدر تلاش میکنن و زحمت میکشن، اگه از اونا بالاتر باشی ممکنه به خودت مغرور بشی و دست از تلاش برداری یا اگه از اونا پایین تر باشی ممکنه خودت رو دست کم بگیری و دیگه به تلاشت ادامه ندی و از موفقیت جا بمونی. پس هیچ وقت خودت رو با بقیه مقایسه نکن.

 

قدم های کوچیک، لازمه موفقیت های بزرگ

اگه فکر میکنی که از همون روز اول که شروع به مطالعه میکنی باید روزی ۱۲ ساعت درس بخونی و ۳۰۰ تا تست بزنی باید بگم سخت در اشتباهی. رسیدن به این ساعت مطالعه و این حجم تست زدن یه شبه نمیشه، باید از ساعت مطالعه کم شروع کنی و کم کم اون رو افزایش بدی.

اگه میبینی روزای اول نمیتونی ساعت مطالعه بالایی داشته باشی نگران نباش. یه راهکار خوب اینه که با توجه به برنامه ریزی که داری به فرض میتونی از روزی ۵ ساعت شروع کنی و هر هفته حدود نیم ساعت بهش اضافه کنی، این طوری اوایل کار بهت فشار وارد نمیشه و از درس خوندن هم زده نمیشی، از طرفی چون پله پله ساعت مطالعت رو افزایش میدی ثبات و نظم تو برنامه ریزی و مطالعت ایجاد میشه. فقط به تلاشت ادامه بده و با برنامه ریزی و گام های کوچیک و پیوسته ساعت مطالعه رو افزایش بده.

 

 

 

شاید برایتان جالب باشد: نیمسال دوم 1400 را چگونه شروع کنم؟
 
 

تعادل رو برقرار کنید…

بین دروس عمومی و اختصاصی باید تعادلی ایجاد کنید وهمه درس ها رو مطالعه کنید و اگه تو یک درسی کم کاری کنید مطمئنا تلاش و زحمتتون به هدر میره و به اون نتیجه ای که میخواید نمیرسید.

برای این که تعادل رو بین دروس عمومی و اختصاصی برقرار کنی نیاز به یه برنامه حساب شده داری که صفر تا صد همه دروس رو پوشش بده و نذاره حتی یه نکته هم از قلم بیوفته.

بعضی وقت ها میبینم که یکسری از داوطلب ها میگن دروس اختصاصی چون ضریب بالاتری نسبت به دروس عمومی دارن ما فقط دروس اختصاصی رو میخونیم و اگه وقت اضافه آوردیم عمومی ها رو هم میخونیم، رو راست بگم بهتون همچین کاری کلا غلطه و بدتر رتبه و تراز شما رو داغون میکنه. پس برای هر درسی با توجه به ضریب، اهمیت و میزان تسلطی که در اون درس دارین وقت بدارید و از هیچ درسی غافل نشید.

 

 

تلاش رمز رستگاری در کنکور

اول کار که شروع میکنی میدونم یکم سخته ساعت مطالعت پایینه و فکر میکنی با این وضعیت هیچ وقت نمیتونی تو اون رشته و دانشگاهی که میخوای قبول بشی ولی مطمئن باش کم کم میری جلوتر و تلاشت رو بیشتر میکنی ذهنیتت عوض میشه فقط باید تلاش کنی که هروز بهتر از دیروز باشی و تو سختی ها کم نیاری پس همینجا به خودت قول بده همه تلاشتو برای رسیدن به اون هدفی که داری میکنی و هیچ وقت کم نمیاری.

 

کیفیت رو فدای کمیت نکنی

 

درسته که ساعت مطالعه بالا لازمه کسب درصد های خوب در کنکور سراسری هستش ولی از اون مهم تر کیفیت مطالعه هستش. ممکنه شما روزی ۱۲ ساعت درس بخونید و تو اون ۱۲ ساعت فقط کتاب رو جلوتون بذارید و فقط بهش نگاه کنید و حواست هی پرت بشه. وقتی مطالعه میکنید باید شیش دنگ حواستون به چیزایی که میخونید باشه و نباید اجازه بدید هیچ چیزی تمرکزتون رو به هم بریزه زیاد هم درگیر این عدد ساعت مطالعه نباشید و روی کیفیت مطالعه تمرکز کنید و وقتتون رو الکی هدر ندید. وقت با ارزش تر از هر چیزی هست که فکر میکنید.

 

 شاید برایتان جالب باشد: راهکار های مهار بی دقتی سر جلسه آزمون

 

 

و کلام آخر….

دانش آموزان و کنکوری های عزیز از این که تا اینجا همراه ما بودید کمال تشکر را داریم.امیدواریم که مطالب این پست که در رابطه با میزان مطالعه و راه روش های  مطالعه دروس کنکوری به سیک رتبه برتر ها بود برایتان مفید بوده باشد.گروه علمی آموزشی اندیشه برای شما آرزوی بهترین ها را دارد.

 

جهت کسب اطلاعات بیشتر با ما در تماس باشید؛

کارشناسان گروه علمی آموزشی اندیشه آماده هستند تا به همه سوالات و ابهامات شما پاسخ بدهند. شما می توانید از طریق سیستم مشاوره تحصیلی گروه علمی آموزشی اندیشه با این کارشناسان در ارتباط باشید و از تجربه کارشناسان ما برای انتخاب بهترین ها استفاده کنید.

 

                               گروه علمی آموزشی اندیشه

 

شما این فرصت را دارید، با تکمیل فرم زیر، قبل از انتخاب دوره آموزشی مناسب خود، از مشاوره رایگان کارشناسان آموزشی گروه علمی آموزشی اندیشه استفاده نمائید.

  مشاوران
  گروه علمی آموزشی اندیشه

  پاسخگوی شما هستند

  نظرات

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *