ورود و ثبت نام

۸ نکته طلایی برای تمرکز در کلاس درس

۸ نکته طلایی برای تمرکز در کلاس درس   تمرکز در کلاس مسئله مهمی است که دانش آموزان باید به آن توجه داشته باشند. زیرا اگر نتوانند در کلاس تمرکز کافی را داشته باشند، قادر نخواهند بود به بهترین نحو ممکن از کلاس درس چیزی فرا گیرند.   داشتن تمرکز در کلاس این نکته را […]

۸ نکته طلایی برای تمرکز در کلاس درس

 

تمرکز در کلاس مسئله مهمی است که دانش آموزان باید به آن توجه داشته باشند. زیرا اگر نتوانند در کلاس تمرکز کافی را داشته باشند، قادر نخواهند بود به بهترین نحو ممکن از کلاس درس چیزی فرا گیرند.

 

داشتن تمرکز در کلاس این نکته را به معلمان اثبات می کند که یک دانش آموز تا چه میزان با استعداد است. علاوه بر آن بیانگر این مسئله است که دانش آموزان تا چه میزان می توانند بر روی اعمال و رفتار خود کنترل داشته باشند. از این رو لازم است به این موضوع با دقت توجه شود و راهکارهایی که می توانند به تمرکز بیشتر در کلاس کمک کنند، به خوبی بررسی شوند. روش های بسیار متنوعی وجود دارد که می تواند به افزایش تمرکز دانش آموزان کمک کند.

ما در این مطلب قصد داریم با ۸ تکنیک موثر و کلیدی برای افزایش تمرکز دانش آموزان در کلاس درس آشنا شویم. پس از آن دانش آموزان دیگر مشکلات کمتری در سر کلاس خواهند داشت و بازدهی آنها نیز بیشتر خواهد شد. 

 

شاید برایتان جالب باشد: مسیر موفقیت در کنکور 1401
 

داشتن تغذیه مناسب و سالم در وعده صبحانه

یکی از مهمترین تکنیک هایی که می تواند به افزایش تمرکز در کلاس دانش آموزان کمک کند، داشتن تغذیه مناسب در وعده صبحانه است. صبحانه انرژی و نشاط لازم را در طول روز برای دانش آموزان فراهم می کند. این عمل می کند آنها را در طول روز شاد و پرانرژی نگه دارد تا بتوانند بر روی درس تمرکز بیشتری داشته باشند. 

البته بهتر است این نکته را در نظر داشته باشید که خوردن یک صبحانه سالم، صرفا به معنای یک صبحانه سنگین و خوردن مقدار زیادی غذای در این وعده نیست. بلکه صبحانه باید تنها حاوی مواد مغذی و انرژی بخشی باشد که در طول روز به افزایش   تمرکز دانش آموزان کمک کند. این مواد مغذی می توانند خامه، عسل، شیر، کره بادام زمینی، میوه، پنیر به همراه گردو و موارد دیگر باشند. مصرف هر یک از آنها می تواند قدرت جذب مطالب توسط ذهن را افزایش دهد.

شاید برایتان جالب باشد: 22 نکته اثبات شده برای موفقیت در کنکور
 
 

داشتن فعالیت بدنی مناسب برای افزایش تمرکز در کلاس

فعالیت های بدنی به طور کلی برای تمام انسان ها لازم و ضروری هستند. زیرا انجام ورزش در طول روز می تواند انرژی و تمرکز انسان را برای انجام هر کاری افزایش دهد. این مسئله در مورد کودکان و دانش آموزان نیز صدق می کند. در اصل کودکانی که فعالیت بدنی بیشتری دارند، در زمان یادگیری مطالب از تمرکز بیشتری نیز برخوردار هستند. این افراد تنها کافیست در طول روز برخی از فعالیت های ساده بدنی را انجام دهند.

مثلا انجام فعالیت هایی همچون جست و خیز، ضربه زدن به توپ یا تمرینات کششی می تواند فعالیت های دشوار آموزشی را برای آنها آسان نماید. در بهترین حالت، کودکانی که 15 دقیقه قبل از یادگیری یک مطلب فعالیت بدنی انجام می دهند تمرکز بیشتری داشته و از آمادگی بالاتری برای یادگیری برخوردار می شوند. 

شاید برایتان جالب باشد: نکات مهم شروع مطالعه ی کنکور در فصل زمستان
 

داشتن خواب شبانه خوب و مناسب

افراد عادی در حالت معمول لازم است هر شب به مدت 6 ساعت خواب کافی داشته باشند. اما این مسئله در کودکان کمی متفاوت است. زیرا آنها لازم است در یک شبانه روز حداقل 8 ساعت خواب خوب و مناسب داشته باشند. این میزان ساعت خواب باید با برنامه منظمی همراه باشد. به این صورت که در ساعت معینی دانش آموز به تخت خواب رود و در ساعت مشخصی از خواب  برخیزد. زیرا که ذهن نیز همچون بدن نیاز به استراحت دارد تا بتواند تمرکز لازم را به دست آورد.

خوابیدن می تواند به ذهن اجازه استراحت کافی را بدهد تا شخص بتواند در کلاس تمرکز بالایی داشته باشد. پس به طور کلی برای افزایش تمرکز در کلاس و تقویت قدرت یادگیری، خواب شبانه کافی می تواند به میزان قابل توجهی موثر باشد. از سوی دیگر خوابیدن چند ساعت قبل از نیمه شب منجر می شود تا دانش آموز روز بعد با نشاط و شادابی کامل از خواب بیدار شود. 

شاید برایتان جالب باشد: روش های مطالعه سریع برای کنکور
 

دوری کردن از عوامل کاهش دهنده تمرکز

تمام انسان ها به راحتی تمرکز حواس خود را از دست می دهند. البته این مسئله کاملا طبیعی است اما زمانی که در کلاس باشید، می تواند تمرکز شما را از بین برد که این مسئله یک مشکل اساسی و جدی است. برای این که بتوانید در کلاس تمرکز خود را حفظ کنید، لازم است موانع کاهش دهنده تمرکز در کلاس را از خود دور کنید. 

مثلا اگر بطری آب یا جامدادی و … حواس شما را پرت می کنند، بهتر است آنها را از مقابل چشمانتان دور کنید. یا هر وسیله و عامل دیگری که می تواند منجر به کاهش تمرکز شما در کلاس شود، از مقابل چشمانتان دور نمایید.

شما این فرصت را دارید، با تکمیل فرم زیر، قبل از انتخاب دوره آموزشی مناسب خود، از مشاوره رایگان کارشناسان آموزشی گروه علمی آموزشی اندیشه استفاده نمائید.

  مشاوران
  گروه علمی آموزشی اندیشه

  پاسخگوی شما هستند

  نظرات

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *