ورود و ثبت نام

راهکار های مهار بی دقتی سر جلسه آزمون

در این مقاله می خواهیم راهکار های مهار بی دقتی سر جلسه آزمون را با هم بررسی کنیم: وای چقدر بده که بعد از امتحان وقتی متوجه این میشیم که چند تا سوال رو اشتباه جواب دادیم  چه افسوس و غمی که نمی‌خوریم . با خودمون عهد می‌کنیم که در آزمون بعدی جدی باشیم، دقیق […]
در این مقاله می خواهیم راهکار های مهار بی دقتی سر جلسه آزمون را با هم بررسی کنیم:

وای چقدر بده که بعد از امتحان وقتی متوجه این میشیم که چند تا سوال رو اشتباه جواب دادیم  چه افسوس و غمی که نمی‌خوریم . با خودمون عهد می‌کنیم که در آزمون بعدی جدی باشیم، دقیق بخوانیم، عجله نکنیم، با تمرکز محاسبه کنیم، سؤال و گزینه‌ها را تا آخر بخوانیم. در ابتدای جلسه حواسمون هست، اما در ادامه انگار که غرق آزمون می‌شویم و دوباره همان آشه و همان کاسه…!

برای اینکه این مشکلات پیش نیاید در زیر چند تکنیک اساسی بیان شده که اگه به اینها عمل کنید دیگه دچار مشکل نخواهید شد:

 

راه های افزایش دقت و تمرکز در امتحان

● از کودکی به ما گفته‌اند که عجله کار شیطان است. وقتی می‌خواهیم کاری را در مدت زمان کوتاهی انجام دهیم، عجله می‌کنیم و درهمین حالت، میزان دقت ما به‌طور معمول کم می‌شود. برای رفع این حالت باید در جلسه‌ی آزمون،‌ مدیریت زمان داشت.

مدیریت زمان در جلسه امتحان یعنی چه؟

● هر درس را در زمان پیشنهادی خودش پاسخ دهید.

● زمان آغاز و پایان هر درس را در بالای سر آن درس در دفترچه‌ی ‌سؤال بنویسید و به آن پایبند باشید.

● روی ‌سؤالات مکث بیش از حد نکنید و ‌سؤالات وقت‌گیر را علامت زده و در انتها پاسخ دهید.

● گاهی به ساعت نگاه کنید و به زمان توجه داشته باشید.


صبحانه و استراحت کافی در شب قبل

 قبل از آزمون، 6 تا 8 ساعت خواب شب ضروری است. بسیاری از دانش‌آموزان برای این‌که به مباحث آزمون برسند، تا پاسی از شب بیدار می‌مانند. دقت کنید برای کنکور، شب امتحانی وجود ندارد که بتوانید همه‌ی مباحث را مرور یا تمام کنید. اگر به 70 درصد آزمون رسیده‌اید شب آزمون، قبل از ساعت 11 شب بخوابید. ممکن است تا صبح بیدار بمانید و30 درصد باقیمانده را تمام کنید.

اما از این غافلید که با عدم استراحت کافی در شب، بی‌دقتی در امتحان افزایش می‌یابد. حوصله کم می‌شود و یاد آوری مغز کُند می‌شود و عملاً معلومات شما در امتحان شاید به 40 درصد کاهش یابد. پس بهتر است بخوابید و همان 70 دصد اولی را تثبیت کنید. روز آزمون صبحانه را کامل میل کنید. نگویید که من عادت به صبحانه ندارم. عادت کنید صبحانه بخورید. شام زود و سبک بخورید تا صبح اشتها داشته باشید.


شاید برایتان جالب باشد: زیاد میخوابم چکار کنم؟

 

دفترچه بی‌دقتی‌ها را تهیه کنید

این کار بسیار مثمرثمر است. بعد از هر آزمون، لیستی از همه‌ی بی دقتی‌ها که در امتحان داشتید را تهیه کنید و آنچه را که بی‌دقتی کرده‌اید در دفتری برای خودتان شرح دهید. مثلاً بی‌دقتی در صورت سؤال داشتم و کلمه نمی‌باشد را باشد خواندم و یا بی‌دقتی در محاسبه داشتم و 4 در 6 را 10 حساب کردم! ببنید شب قبل از هر آزمون، مروری بر دفترچه‌ی بی‌دقتی‌های خود بکنید. مطمئن باشید ذهن‌تان به‌صورت ناخودآگاه در امتحان بعدی از ارتکاب بی‌ دقتی‌ های قبلی حذر می‌کند.


حفظ آرامش در برخورد با ‌سؤالات بسیار ساده

 بسیار اتفاق افتاده است که دانش‌آموزان ممتاز در ‌سؤالات ساده بی‌دقتی می‌کنند و این خود به دلیل خوشحالی درونی از برخورد با ‌سؤال ساده و کاهش غیر ارادی دقت در این ‌سؤال‌هاست. خوب است بدانید که طراحان محترم از این قضیه باخبرند و دام‌های آموزشی را در سؤالات ساده جاسازی می‌کنند. لذا وقتی با سؤال ساده مواجه می‌شوید، باید بیش‌تر هم دقت کرد. دفترچه را در دست بگیرید، گردن را به جلوتر خم کنید، محکم‌تر بشینید و… یعنی با یک تغییر فیزیکی در خود، سعی کنید تمرکز و دقت‌تان را افزایش دهید.


شاید برایتان جالب باشد: تکنیک های طلایی مدیریت زمان سرجلسه کنکور 
 

استفاده از تکنیک خطبر

برای رفع این مشکل، دست یا قلم‌تان روی سؤال باشد و کلمه به کلمه، سؤال و گزینه‌ها را بخوانید. به هر کلمه کلیدی که رسیدید، دور آن دایره بکشید. دقت کنید، گفتم دور آن دایره بکشید، نگفتم زیر آن خط بکشید.

نکته بسیار مهم: بعضی از دوستان کنکوری هستند که در روش خطبر آنقدر کُند عمل می‌کنند که وقت زیادی را برای خواندن سؤال صرف می‌شود. باید حواس‌تان باشد که وقتی می‌گویند 30 سؤال ریاضی در 43 دقیقه، منظور این‌ است که برای هر یک، ‌سؤال را بخوانید، گزینه‌ها را نگاه کرده، محاسبه و جواب را درپاسخ‌برگ علامت بزنید. پس سعی کنید سرعت و حرکت دست یا قلم روی سؤال و گزینه‌ها تا جایی که امکان دارد با سرعت خواندن چشم هماهنگ شود.

 

نظم در نوشتن و استفاده از مداد و پاسخ‌برگ در خانه

یکی از علت‌های بی‌دقتی در جلسه‌ی آزمون درهم و برهم نوشتن محاسبات در دفترچه‌ی سؤال است. یعنی خیلی بی‌نظم و نامرتب، محاسبات را در دفترچه انجام می‌دهیم. جواب یک سؤال در جواب دیگر می‌رود و گاهی آنقدر شلوغ می‌شود که راه حل خود را گم می‌کنیم و ناچاریم دوباره آن‌را بنویسیم. یادتان باشد در جلسه‌ی کنکور نمی‌توانید با خود چک‌نویس ببرید.

پس در خانه چک‌نویس‌های خود را باریک کنید تا عادت کنید که در جای محدود، محاسبات را انجام دهید. درضمن تا آنجا که امکان دارد از مداد برای نوشتن و محاسبه استفاده کرده تا در جلسه به نوشتن با مداد عادت کنید. برای کسانی که در امتحان اشتباه پرکردن گزینه‌ها را دارند، توصیه می‌شود که حتماً موقع تست‌زنی در خانه از پاسخ‌برگ استفاده کنید و دقت در پر کردن آن‌را تمرین کنید.

نکته شماره 1: هر گاه در جواب به اعداد 1تا 4 رسیدیم، کمی مکث کرده و بعد پاسخ‌برگ را پر کنیم. مثلاً بسیار دیده شده است که جواب مسأله عدد (1) است و این پاسخ در گزینه‌ی دوم قرار دارد و شما گزینه‌ی (1) را انتخاب می‌کنید.

نکته شماره 2: هر 10 ‌سؤال شماره‌ی سؤال و شماره‌ی پاسخ در پاسخ‌برگ را چک کنید تا از ردیف پرکردن گزینه‌ها مطمئن شوید.


شاید برایتان جالب باشد: تغذیه ای مناسب برای دانش آموزان کنکوری

بی دقتی در امتحانات و آزمون ها

● بی‌دقتی برای همه است، یکی کمتر و یکی بیشتر.

● دقت اکتسابی است وذاتی نیست. دست روی دست نگذار که من بی‌دقتم و دیگر کاری نمی‌شود کرد . راه‌هایی هست که می‌توان میزان بی‌دقتی را در امتحان کاهش داد.

● برای هر انسانی طبیعی است که اشتباه کند اما غیر طبیعی است که اشتباهاتش را تکرار کند.

 

تمرینات زمان‌دار انجام دهید

حتماً در مباحثی که به تسلط رسیدید، تمرینات زمان‌دار انجام دهید. قرار نیست فعلاً سرعت عمل خیلی خوبی داشته باشید و برای هر درس به زمان کنکور برسید. اما باید تمرین کنید و سعی کنید با افزایش سرعت خواندن و محاسبه کردن و تست زدن، دقت خود را نیز بالا ببرید. بهترین منبع در این مورد دفتر کار آزمون است. که بسیار سودمند است و باید در هفته‌ی پایانی به‌صورت زمان‌دار به همراه پاسخ‌برگ کار شود.

و کلام آخر…

دانش آموزان و کنکوری های عزیز با راهکار های مهار بی دقتی سر جلسه آزمون آشنا شدیم اگر این نکات را رعایت کنید شک نکنید که از آزمون های آزمایشی و مخصوصا آزمون کنکور سراسری سربلند و پیروزی خواهیم شد.گروه علمی آموزشی اندیشه برای شما آرزوی بهترین ها را دارد.
 

جهت کسب اطلاعات بیشتر با ما در تماس باشید؛

کارشناسان گروه علمی آموزشی اندیشه آماده هستند تا به همه سوالات و ابهامات شما پاسخ بدهند. شما می توانید از طریق سیستم مشاوره تحصیلی گروه علمی آموزشی اندیشه با این کارشناسان در ارتباط باشید و از تجربه کارشناسان ما برای انتخاب بهترین ها استفاده کنید.
 
 
 

                              گروه علمی آموزشی اندیشه

شما این فرصت را دارید، با تکمیل فرم زیر، قبل از انتخاب دوره آموزشی مناسب خود، از مشاوره رایگان کارشناسان آموزشی گروه علمی آموزشی اندیشه استفاده نمائید.

  مشاوران
  گروه علمی آموزشی اندیشه

  پاسخگوی شما هستند

  نظرات

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *