ورود و ثبت نام

تکنیک های طلایی مدیرت زمان سر جلسه کنکور

در این مقاله قصد داریم نکات مهمی را در رابطه با مدیریت زمان در جلسه کنکور سراسری مطرح کنیم: مدیریت زمان از مهم ترین کارهایی است که هر داوطلب کنکور سراسری باید ابتدا در طول سال و در جلسه آزمون های آزمایشی تمرین کند و در نهایت در جلسه کنکور سراسری به خوبی زمان خود […]

در این مقاله قصد داریم نکات مهمی را در رابطه با مدیریت زمان در جلسه کنکور سراسری مطرح کنیم:

مدیریت زمان از مهم ترین کارهایی است که هر داوطلب کنکور سراسری باید ابتدا در طول سال و در جلسه آزمون های آزمایشی تمرین کند و در نهایت در جلسه کنکور سراسری به خوبی زمان خود را مدیریت کند. به طوری که سوالی نباشد که در اثر کمبود وقت موفق به پاسخ گویی آن نشده باشد. شاید در ذهنتان ایجاد شود که مدیریت زمان چیست؟ تکنیک های مدیریت زمان در کنکور چه چیزهایی هستند؟ نحوه مدیریت زمان رتبه های برتر کنکور چگونه است؟ در ضمن، احتمالا از خیلی از دانش آموزان شنیده باشید « استرس امتحان دارم !! » مدیریت زمان به شما در کاهش اضطراب و استرس هنگام آزمون کمک خواهد کرد.

در این زمینه، نکات و تکنیک هایی را مطرح می کنیم تا به کمک آن ها به راحتی زمان خودتان را مدیریت کنید. همچنین در انتهای مقاله پیشنهاد فوق العاده ای برای شما داریم تا بتوانید به بهترین شکل مدیریت زمان در آزمون ها و کنکور را یاد بگیرید.


شاید برایتان جالب باشد؛ تغذیه مناسب برای دانش آموزان کنکوری
 

مدیریت زمان چیست؟

موفقیت در کنکور فقط با آموزه های علمی میسر نیست. داوطلبان زیادی هستند که با وجود داشتن اطلاعات علمی بسیار بالا، به دلیل عدم مدیریت زمان در جلسه کنکور و آزمون های مشابه، فرصت نمی کنند به همه سوال‌ ها پاسخ دهند. در واقع کسب رتبه های برتر در آزمون کنکور سراسری، فقط با داشتن اطلاعات علمی میسر نیست، زیرکی و استفاده درست از زمان نیز نکته مهمی است که باید به آن توجه کرد. مدیریت زمان و تست های زمان دار، 2 عاملی هستند که در موفقیت کنکور تاثیر بسزایی دارند که هدف از انجام این فعالیت قدرت تنظیم و مدیریت زمان و افزایس سرعت در پاسخگویی است. در واقع مدیریت زمان در کنکور، رفتار ها و تکنیک هایی در جلسه آزمون هستند تا بتوان بهترین عملکرد رو در آزمون داشت و بهترین نتیجه رو از آزمون مورد نظر گرفت. با تمرین تست زنی می‌ توان توانایی مدیریت زمان را افزایش داد و به دانش آموزان توصیه می شود، با انجام و تمرین تکنیک های مدیریت زمان در آزمون های آزمایشی معتبر ، برای کنکور آمادگی بیشتری کسب کنند و بهترین نتایج را بگیرند.


شاید برایتان جالب باشد؛ امتحانات مدرسه یا کنکور سراسری؛ برای کدوم بخونم؟

 

مدیریت زمان در آزمون های کلاسی و آزمون های جامع تستی

در امتحانات کلاسی، زمان در نظر گرفته شده برای امتحان، بیشتر از آزمون های جامع تستی است. تعداد سوال ها  نیز کمتر از آزمون های جامع چند گزینه ای است. بنابراین می توانید در ابتدای آزمون، همه سوال ها را یک بار به صورت گذرا مطالعه کنید و تصمیم بگیرید که پاسخ گویی به کدام سوال ها را در اولویت قرار دهید. در آزمون های جامع تستی اگر بخواهید همه سوال ها را یک بار بخوانید، وقت را از دست خواهید داد. اما در امتحانات کلاسی می توانید این کار را انجام دهید؛ زیرا زمان امتحانات تشریحی و مدرسه ای معمولا بیشتر است.

یک ویژگی دیگر که مدیریت زمان در آزمون های کلاسی را در مقایسه با آزمون های جامع تستی ساده تر می کند، این است که در آزمون های کلاسی قرار نیست بین چند درس مختلف زمان را تقسیم کنید و فقط باید روی یک درس و سوال های همان درس تمرکز کنید. در صورتی که در آزمون های جامع تستی باید زمان را بین درس های مختلف و سوال های مختلف تقسیم کنید. در آزمون های مدرسه، زمان را روی سوال های یک درس تقسیم خواهید کرد.


شاید برایتان جالب باشد؛ چگونه با یک برنامه خوب در کنکور موفق شویم
 

تکنیک های طلایی مدیریت زمان در جلسه کنکور سراسری


1. ابتدا سوالات آسان را پاسخ دهید

همه سوالات کنکور از امتیاز برابر برخوردارند و داوطلبان با پاسخگویی به سوالات سخت، متوسط و آسان امتیاز برابر کسب می کنند. پس بهتر است که به پاسخگویی سوالات سخت پافشاری نکنید و به سوالاتی که بلدید پاسخ دهید. بهتر است بین سوالاتی که به هیچ عنوان قادر به پاسخگویی آن ها نیستید و سوالاتی که وقت گیر هستند، تمایز قائل شوید تا در صورتی که وقت اضافه آوردید، سراغ سوالاتی که وقت گیر بودند بروید. حتما در این باره علامت هایی را مشخص کنید. چون اگر که این سوالات قابل شناسایی شوند بهتر است. برای سوالاتی که اصلا بلد نیستید از علامت ضربدر و برای سوالاتی که نیاز به زمان بیشتری برای پاسخگویی به آن ها دارید، علامت مثبت یا دایره را به کار ببرید تا در انتهای آزمون به این سوالات رجوع کنید.

داوطلبان بهتر است برای هر درس برنامه ریزی کنند و با توجه به این موضوع که به چه درصدی از هر درس نیاز دارند، تعداد سوالاتی که باید جواب دهند را مشخص کنند. در این صورت می توانند زمان خود را بهتر مدیریت کنند.


2. پاسخگویی هدفمند داشته باشید

کسب درصد متعادل در همه درس ها، عامل مؤثری در افزایش نمره تراز و رتبه است. بنابراین هر درس را فقط در زمان پیش بینی شده برای آن باید مورد توجه قرار داد. برای این امر باید در زمان شروع آزمون، زمان شروع هر درس را در ابتدای آن بنویسید تا توجه بیشتری به آن شود. در روز آزمون حتما یک ساعت مچی یا زمان سنج (کرنومتر) برای مدیریت زمان همراه داشته باشید. در صورتی که سوال های ساده یک درس را پاسخ دادید و زمان آن درس هنوز تمام نشده بود، به سوال هایی که کنار آن ها علامت منفی یا ضربدر قرار داده‌اید، بپردازید و اگر زمان به اتمام رسیده بود، آن درس ها را رها کرده و به سوال های درس بعد پاسخ دهید که البته این کار را باید در ابتدای جلسه برای تمامی درس ها انجام داد. همانطور که بارها گفته شده و حتی نفرات برتر به این نکته تاکید دارند که عامل اصلی افزایش تراز و درصد در کنکور ، حل متعادل تمام دروس است.


3. هنگام برخورد با سوالات سخت، روحیه خود را از دست ندهید

گاهی اوقات بعضی از داوطلبان کنکور با پاسخ ندادن به چند تست ، روحیه خود را از دست می دهند. غافل از اینکه اگر سوالی سخت باشد، برای همه داوطلبان سخت است. گاهی اوقات با زدن ۶۰ درصد از سوالات هم همان نتیجه ای را می شود کسب کرد که در سالیان گذشته با درصد های بسیار بالاتر کسب کرده اند. اگر داوطلبان با نزدن چند تست روحیه خود را از دست بدهند، به طور حتم در ماراتن کنکور جایگاهی کسب نخواهند کرد.

داوطلبانی که وقتی نمی توانند از پس حل یک یا حتی چند تست برآیند دچار آشفتگی ذهنی می شوند و کلا روحیه خود را از دست می دهند، افرادی ایده آل گرا هستند و می خواهند به تمام تست های کنکور پاسخ دهند! این در حالی است که برترین نفرات در کنکور که توانسته اند به 100 درصد تست ها پاسخ دهند، بسیار کم بوده اند و تعداد آن ها زیاد نیست. پس نباید نگران این باشید که چرا نمیتوانید درسی را 100 بزنید. اما نگران این مسئله باشید که نتوانید در جلسه آزمون و کنکور ، از تمام توانایی های علمی و خوانده های خود استفاده کنید. مهم نیست که نتوانید به همه ی تست ها پاسخ دهید. مهم این است که بتوانید به تست هایی که بلد هستید، پاسخ درست بدهید.


4. از تکنیک وقت اضافه استفاده کنید

براساس تکنیک اول، قرار شد ابتدا سوالات آسان هر درس را پاسخ دهید. از طرفی در تکنیک وقت اضافه ، زمان هر درس را مقداری کمتر از زمان پیشنهادی در دفترچه سوال در نظر بگیرید و سعی کنید سوال های هر درس را در زمانی کوتاه تر از زمان پیشنهادی به اتمام برسانید. بنابراین یک بار در انتهای آزمون و بار دیگر در انتهای آزمون اختصاصی مقداری زمان اضافه خواهید داشت که به آن وقت اضافه می گوییم. برای مثال، در کنکور سراسری زمان درس های عمومی یعنی ادبیات و عربی و دین و زندگی و زبان، هر کدام بین 17 دقیقه تا 20 دقیقه پیشنهاد شده است. ما برای این درس ها، زمان نقصانی را پانزده دقیقه پیشنهاد کرده ایم. وقتی شما این زمان ها را رعایت کنید، در پایان درس های عمومی 15 دقیقه وقت اضافی خواهید داشت که می توانید به تشخیص خود صرف استراتژی بازگشت کنید و در زمانی که ذخیره کرده اید به سراغ درس ها و سوال هایی بروید که قبلا علامت گذاری کرده اید و روی سوال های زمان بر و سوال های دشوارتر وقت بگذارید. با خیال آسوده از این که به همه سوال های ساده در تمام درس ها پاسخ داده اید، اکنون به سراغ سوال های دشوارتر و  وقت گیرتر می روید.

شاید برایتان جالب باشد؛ راهکار مطالعه درس فیزیک
 

چند نکته برای مدیریت زمان در کنکور

1. ابتدا تمام جواب ها را به دقت بخوانید و سپس جواب درست را علامت بزنید؛ شاید پاسخ صحیح، گزینه چهارم باشد.

2. هیچ گاه سعی نکنید ارتباطی بین پاسخ های صحیح پیدا کنید.

3. آرامش خود را سر جلسه آزمون و کنکور حفظ کنید.

4. سوالات سخت، زمان بر و سوالاتی که پاسخ آن ها را بلد نیستید، با علامت های متفاوت جدا کنید تا در زمان « وقت اضافه » بدانید باید به حل کدام سوال ها بپردازید.

5. تنها زمانی که اطمینان دارید پاسخی که اول داده اید اشتباه است، آن را تغییر دهید.


شاید برایتان جالب باشد؛ 8 نکته طلایی برای تمرکز در کلاس درس

 

و مطلب پایانی

در پایان باید اشاره کنیم که مسلط شدن برای مدیریت زمان در جلسه آزمون، مهارتی نیست که در یک یا دو آزمون به کمال برسد. بلکه باید قبل از هر آزمون و برای هر آزمون، خوب فکر کنید و با توجه به میزان آمادگی خود هدف گذاری کنید ، نقشه ذهنی طراحی کنید و سپس بارها و بارها روش های مدیریت آزمون را بررسی و اجرا  کنید تا به تدریج در مدیریت زمان مسلط شوید. مدیریت زمان یکی از مهارت های مهم فراشناختی است که در روند آزمون های منظم و برنامه ای فرا می گیرید و بعدها می توانید برای مدیریت زمان در سایر عرصه های زندگی تان  نیز از آن ها بهره بگیرید.

حالا که با بهترین روش مدیریت زمان در کنکور آشنا شدید، باید این روش ها را تجربه کنید تا بتوانید از این روش ها و متد ها بهترین استفاده را بکنید. در ضمن اگر سوال یا تجربه ای در این زمینه دارید، می توانید در بخش نظرات با ما در میان بگذارید تا مشاورین ما در کوتاه ترین زمان به سوالات شما پاسخ بدهند. همچنین این مقاله رو برای سایر دوستان و هم کلاسی های خودتان بفرستید تا بتونن از نکته های بی نظیر این مقاله به درستی استفاده بکنن.  


گروه علمی آموزشی اندیشه

شما این فرصت را دارید، با تکمیل فرم زیر، قبل از انتخاب دوره آموزشی مناسب خود، از مشاوره رایگان کارشناسان آموزشی گروه علمی آموزشی اندیشه استفاده نمائید.

  مشاوران
  گروه علمی آموزشی اندیشه

  پاسخگوی شما هستند

  نظرات

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *