ورود و ثبت نام

7 تمرین فوق العاده برای افزایش قدرت ذهن

در این مقاله قصد داریم تا چند تمرین جهت تقویت ذهن به شما معرفی کنیم. تمرینات ساده‌ای که با کمترین هزینه می‌توانید آن‌ها را انجام دهید. این بازی‌های فکری برای باهوش‌تر کردن شما طراحی نشده‌اند اما با انجام منظم آن‌ها، می‌توانید پس از گذشت مدتی قوی‌تر شدن ذهن خود را احساس کنید. پس تا انتهای این مقاله […]

در این مقاله قصد داریم تا چند تمرین جهت تقویت ذهن به شما معرفی کنیم. تمرینات ساده‌ای که با کمترین هزینه می‌توانید آن‌ها را انجام دهید. این بازی‌های فکری برای باهوش‌تر کردن شما طراحی نشده‌اند اما با انجام منظم آن‌ها، می‌توانید پس از گذشت مدتی قوی‌تر شدن ذهن خود را احساس کنید. پس تا انتهای این مقاله شگفت انگیز با ما همراه باشید.


 1- بازی‌های رایانه‌ای فکری

سایت‌ها و بازی‌های فکری فراوانی برای افزایش قدرت ذهن ارائه شده‌اند. بسیاری از این سایت‌ها ادعا می‌کنند که این نرم‌افزارشان باعث انعطاف‌پذیری و هوشیاری ذهن حتی در سنین بالاتر می‌شود. هنوز اختلاف‌های زیادی وجود دارد بین محققان در مورد تأثیر بازی‌های یارانه‌ای بر روی قدرت ذهن وجود دارد ولی برخی از مطالعات تجربی مفید بودن این فعالیت‌ها برای مغز را نشان داده‌اند.

به هر حال اگر شما جزو آن دسته از افرادی هستید که زمان زیادی را صرف نگاه کردن و بازی کردن با کامپیوتر و گوشی خود می‌کنید، بهتر است که وقتی را به پیاده‌روی و لذت بردن از یک سرگرمی جدید و یا حتی دیدار با دوستان بگذرانید. مطمئن باشید که انجام این کارها در طولانی مدت موجب افزایش قدرت ذهن شما خواهد شد.


2- مدیتیشن کنید

یکی از بهترین کارها برای افزایش قدرت ذهن که ممکن است هیچ وقت بدان توجه نکرده باشید، تمرینات تمرکز حواس یا مدیتیشن می‌باشد. امروزه مدیتیشن بسیار متداول می‌باشد و بسیاری از روان‌ شناسان برجسته و مدیران شرکت‌ها آن را انجام می‌دهند.

مطالعات نشان می‌دهند که مدیتیشن می‌تواند به رشد مجدد رشته‌های عصبی در مغز و بهتر شدن توانایی خودآگاهی شما و بالا رفتن انعطاف‌پذیری مغز شما یاری برساند. و همچنین می‌تواند به افزایش تمرکز حواس و بهتر اندیشیدن و همدلی شما کمک کند. محققان پیشنهاد اظهار می‌دارند که مدیتیشن می‌تواند ظرفیت کار کردن مغز شما را بالا ببرد.


3- نقشه شهر خود را بکشید.

خیلی از افراد ادعا می‌کنند که محل زندگی‌شان را مثل کف دست بلدند و با چشم‌ بسته هم می‌توانند در خیابان‌های شهرشان قدم بزنند. خوب بیایید از این موضوع یک چالش ذهنی بسازیم. یک قلم و کاغذ بردارید و سعی کنید نقشه شهر یا محله خود را از حفظ بکشید. البته بدون تقلب!

زمانی که یک بار این کار را انجام دادید، حاصل کار خود را با یک نقشه واقعی مقایسه کنید. قطعاً از دیدن جزئیاتی که فراموش کرده‌اید متعجب خواهید شد. اگر این کار را به آسانی انجام دادید سعی کنید نقشه یک منطقه‌ای که کمتر با آن آشنایی دارید را در ذهن خود به تصویر بکشید. مثلاً نقشه استان یا کل کشور یا شهری که مدت کمی در آن زندگی کرده‌اید. این تمرین نواحی مختلفی از مغز را فعال می‌کند و در افزایش قدرت ذهن شما بسیار مؤثر خواهد بود.


شاید برایتان جالب باشد: مروری بر تاریخچه کنکور و داستان تشکیل آن


۴- از دست مخالف خود استفاده کنید.

لارنس کاتز (Lawrence Katz) در کتاب خود با نام “ذهن خود را پویا نگه دار : تمرینات ذهنی برای افزایش قدرت ذهن و تقویت حافظه” (Neurobic Exercises to Help Prevent Memory Loss and Increase Mental Fitness) توصیه می‌کند که سعی کنید دست مخالف خود را بیشتر به کار بگیرید. او این کار را برای تقویت ذهن و بالا بردن فعالیت مغز یک تمرین بسیار عالی می‌داند. سعی کنید برای اموری مانند غذا خوردن و نوشتن از دست مخالف خود استفاده نمایید. در ابتدا این کار بسیار سخت خواهد بود اما همان طور که گفتیم تمرینات مناسب برای افزایش قدرت ذهن همگی سخت و چالش‌برانگیزند.

 

5- عقل سالم در بدن سالم

اگر می‌خواهید از ذهن خود مراقبت کنید اول باید به مراقبت از بدن خود بپردازید. مطالعات نشان می‌دهند که در طول زمان، افرادی که از بدن خود مراقبت کرده، ورزش می‌کنند و تغذیه سالم دارند؛ از بهره هوشی بالاتری برخوردارند. ورزش می‌تواند شما را باهوش‌تر سازد و از مغز شما در برابر افت حافظه‌ ناشی از پیری محافظت کند.

پژوهشگران در سال ۲۰۱۳ تحقیقی را منتشر کردند که در آن تأثیر رفتارها و عادات ۲۳۰۰ مرد بر روی قابلیت شناختی و قدرت ذهن آن‌ها در طی ۳۰ سال بررسی شده بود. درنتیجه‌ی این بررسی مشخص شد که افرادی که زندگی سالمی را در پیش می‌گیرند، به ورزش می‌پردازند، غذاهای سالم می‌خورند و سیگار نمی‌کشند؛ ۶۰ درصد کمتر از دیگران در پیری به زوال عقل دچار می‌شوند.

پس اگر شما می‌خواهید قدرت ذهن خود را افزایش دهید، ابتدا به سلامت جسمانی خود توجه کنید. به پیاده‌روی بروید، سبزی‌های تازه در رژیم غذایی خود بگنجانید و سعی کنید عادت‌های مخربی مانند نوشیدن مشروبات الکلی و مصرف سیگار را ترک کنید. بعضی از این موارد ممکن از بقیه سخت‌تر باشد اما در سال‌های آینده مغز شما از شما تشکر خواهد کرد.


شاید برایتان جالب باشد: 7 راهکار طلایی که شما را به یک فرد موفق تبدیل می کند.


6- چیزهای جدید یاد بگیرید.

تمرینات فکری همواره با کمی سختی و مرارت همراهند. محققان معتقدند که چالش‌های پیچیده و تمرینات دشوار بیشترین تأثیر را بر روی ذهن می‌گذارند. یادگیری چیزهای جدید یکی از راه‌های محافظت مغز می‌باشد.

در یک آزمایش محققان شرکت‌کنندگان که افراد میان‌سال بودند را به دو گروه تقسیم کردند. گروه اول می‌بایستی تعداد زیادی کارهای جدید و متنوع مانند نحوه کار با تعدادی دستگاه دیجیتالی و خیاطی را یاد می‌گرفتند. گروه دوم به فعالیت‌های تفریحی که نیازی به کار فکری نداشت می‌پرداختند. سپس محققان دریافتند که فقط آن دسته از شرکت‌کنندگانی که افرادی که فعالیت فکری داشتند، در تست حافظه نتایج بهتری به دست آوردند و این برتری در تست‌های سال بعد نیز مشاهده شد.

یادگیری چیزهای مختلف مانند یادگیری یک زبان جدید ، نواختن یک ساز موسیقی و یک سرگرمی تازه نه تنها باعث شکل‌گیری ذهن شما می‌شود بلکه باعث بهتر شدن توانایی‌های شما نیز خواهد شد و به افزایش قدرت ذهن شما کمک فراوانی خواهد کرد.


7- روابط اجتماعی خود را گسترش دهید.

مطالعات نشان می‌دهند که افرادی که دارای فعالیت‌های اجتماعی هستند، کمتر در معرض خطر ابتلا به آلزایمر و بیماری‌های از این قبیل قرار می‌گیرند. تمایلات اجتماعی باعث درگیر شدن نقاط مختلف مغز می‌شوند. بسیاری از فعالیت‌های اجتماعی با فعالیت فیزیکی همراه هستند، مانند ورزش‌های گروهی. که در این صورت با یک تیر دو نشان زده‌اید. حتی اگر انسان درون‌گرایی هم باشید، تعاملات اجتماعی می‌توانند در طولانی مدت و یا کوتاه مدت برای شما مفید باشند.


شاید برایتان جالب باشد: تکنیک های طلایی افزایش انگیزه برای کنکور

و کلام آخر…

همان طور که جسم خود را با تحرک می‌پروریم، برای افزایش قدرت ذهن هم باید مغز را ورزش دهیم. شاید این جمله را شنیده باشید که اگر از چیزی استفاده نکنی، آن را از دست خواهی داد. بسیاری از محققان نیز براین باورند که این جمله برای ذهن صدق می‌کند.این روزها تعلیم و پرورش مغز بسیار متداول شده است و از روش‌های فراوانی برای بالا بردن هوش و افزایش قدرت ذهن استفاده ارائه می‌شود. برخی از روانشناسان معتقدند که این روش‌های بی‌تأثیر هستند ولی مطالعات زیادی هم نشان می‌دهند که این تمرینات می‌توانند برای سلامت مغز مفید باشد.

ممنونم که تا انتهای این مقاله همراه ما بودید. امیدوارم این مقاله برای شما مفید بوده.شما می توانید سوالات خود را در قسمت نظرات از ما بپرسید مشاورین ما به آن ها پاسخ می دهند، ما را به دوستان خود معرفی کنید. گروه علمی آموزشی اندیشه برای شما آرزوی بهترین ها را دارد.


جهت کسب اطلاعات بیشتر با ما در تماس باشید؛

کارشناسان گروه علمی آموزشی اندیشه آماده هستند تا به همه سوالات و ابهامات شما پاسخ بدهند. شما می توانید از طریق سیستم مشاوره تحصیلی گروه علمی آموزشی اندیشه با این کارشناسان در ارتباط باشید و از تجربه کارشناسان ما برای انتخاب بهترین ها استفاده کنید.
 
 
 

                              گروه علمی آموزشی اندیشه

شما این فرصت را دارید، با تکمیل فرم زیر، قبل از انتخاب دوره آموزشی مناسب خود، از مشاوره رایگان کارشناسان آموزشی گروه علمی آموزشی اندیشه استفاده نمائید.

  مشاوران
  گروه علمی آموزشی اندیشه

  پاسخگوی شما هستند

  نظرات

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *